SDH KUNOVICE

* 2010-01-03: Shrnutí zásahů našich hasičů za poslední 4 měsíce
obrázek

Vzhledem k tomu, že od posledního článku o zásahové jednotce uplynuly více než čtyři měsíce, je opět na čase zrekapitulovat její činnost. Ani v závěrečné třetině roku 2009 neměli naši hasiči klid a museli vyjíždět hned k několika požárům a dokonce i k jedné dopravní nehodě....více informací


První požár byl nahlášen 29. září o půl sedmé večer. Šlo o požár travního porostu v Kunovicích a k zásahu vyjíždělo 11 kunovických hasičů ve dvou zásahových vozech Renault a Ford. Po příjezdu však bylo zjištěno, že se jedná o hlídané pálení zahradního odpadu a zásah byl tak kvalifikován jako planý poplach.

K dalšímu zásahu vyjížděli naši hasiči v nočních hodinách 22. října. Hodinu po půlnoci byl nahlášen požár stolárny v Míkovicích a kromě dvou cisteren profesionálů z Uherského Hradiště a dvou cisteren SDH Vlčnov vyjížděla také dvě zásahová vozidla naší jednotky SDH s 11 hasiči. Jednalo se o rozsáhlý požár, který byl bohužel pozdě zpozorován a nahlášen, a tak budova zcela shořela. Zásah, který trval cca 4,5 hodiny, byl velmi náročný a bylo nutno použít i dýchací techniku.

O tři dny později, 25. října, vypukl po půl deváté ráno v Uherského Hradišti požár neobydleného domu, který zavinili pravděpodobně bezdomovci. Na místo zásahu vyjížděly dvě cisterny a zásahové vozidlo se žebříkem profesionálních hasičů z Uherského Hradiště a také naše cisterna se šesti hasiči.

Pět dnů na to, 30. října, vyjížděla cisterna našich hasičů společně s profesionálními hasiči z Uherského Hradiště k požáru kontejneru s odpadem v areálu sběrného dvora v Kunovicích. Šlo o požár odpadu ve velkokapacitním ocelovém kontejneru, při kterém museli hasiči zalít celou nádobu vodou a následně rozebrat hromady odpadu a dohasit skrytá ohniska. Celý zásah trval přibližně 1,5 hod.

Po klidném listopadu vyjížděli naši hasiči až v polovině prosince, a to 13. 12. těsně před třetí hodinou odpoledne. Došlo k požáru chatky v Sadech. Na místo vyjelo jedno zásahové vozidlo z Kunovic se sedmi hasiči. Požár se pravděpodobně rozšířil od komínového tělesa a byla zničena část střechy a stěna. Zásah trval přibližně 30 minut a poté se hasiči vrátili zpět na základnu.

Další požár vypukl 18. prosince ve Starém Městě. K požáru vyrazily za velmi mrazivého počasí dvě cisterny profesionálních hasičů z Uherského Hradiště a dále byly povolány také jednotky SDH ze Starého Města, Buchlovic, Babic a také zásahová jednotka našich hasičů z Kunovic. Jednalo se o požár uskladněných plastových trubek v areálu firmy Plastmont. Úmyslně zapálený požár způsobil škodu za cca 2,5 mil. korun.

Neuběhly ani tři dny a naši hasiči byli 20. prosince nuceni vyjíždět k dalšímu zásahu. Tentokrát se ovšem nejednalo o požár, ale o dopravní nehodu v Kunovicích, v ulici Osvobození. K místu nehody vyjelo z Kunovic jedno zásahové vozidlo se sedmi hasiči. Došlo ke střetu dvou automobilů, při kterém musely být do nemocnice odvezeny dvě zraněné ženy. Hasiči zabránili vzniku požáru a dalšímu úniku provozních kapalin. Již uniklé kapaliny byly zasypány sorbentem a hasiči dále zajišťovali osvětlení místa nehody pro potřeby Policie ČR a asistovali při nakládání vraků na vozidla odtahových služeb. Zásah probíhal za velmi mrazivého počasí přibližně dvě hodiny.

Posledním zásahem roku 2009 byla, v neděli 27. prosince večer, technická pomoc v Kunovicích v ulici Panská, kde ve 3. patře prasklo vodovodní potrubí. K zásahu vyjela cisterna profesionálních hasičů z Uherského Hradiště a také zásahové vozidlo Renault se šesti kunovickými hasiči. Jednotka našich hasičů zasahovat nemusela a po půl hodině se vrátila zpět na základnu.

Ani první zásah našich hasičů v novém roce na sebe nenechal dlouho čekat. V neděli 3. ledna navečer byla nahlášena srážka čtyř automobilů na silnici I/55 u Ostrožské Nové Vsi. U této tragické dopravní nehody, při které zemřel jeden člověk a čtyři další byli zraněni, zasahovali jak profesionální hasiči z Uherského Hradiště, tak i deset dobrovolných hasičů z Kunovic.

 

* 2009-08-30: Přehled zásahů našich hasičů za poslední 3 měsíce
obrázek

Od posledního článku o zásahové jednotce uplynulo více než čtvrt roku a je tedy opět na čase zrekapitulovat její činnost. Od naposledy zmiňovaného výjezdu (v článku ze dne 11.5.) vyjížděli naši hasiči celkem k 11 zásahům....více informací


První z nich byl nahlášen 16. května v 15:55 hod. Jednalo se o čerpání vody ze zatopené šachty na koupališti. Na místo zásahu vyjelo vozidlo Reanault s šestičlennou posádkou. O dva dny později se čerpání vody na koupališti opakovalo.

Za více než měsíc, přesně 26. června, došlo k požáru rodinného domu v Kunovicích, v ulici Lidická. Jednalo se o požár postele, která se vznítila od přívodní šňůry poblíž stojící lampičky. K místu požáru vyjely dvě cisterny profesionálních hasičů z Uherského Hradiště. Hasiči z Kunovic, kteří byli u požáru jako první, zasahovali se dvěma zásahovými vozy o celkovém počtu 11 hasičů.

obrázek
obrázek

V měsíci červenci vyjížděli Kunovičtí hasiči ke dvěma zásahům. Nejprve šlo o požár travního porostu a chaty v Popovicích, který byl nahlášen 9.7. krátce po půlnoci. Na místo z Kunovic vyjelo jedno zásahové vozidlo Renault s šestičlennou posádkou a čtyři hasiči byli v záloze.

obrázek
obrázek

Noc ze 14. na 15. července zasáhly náš region velmi silné bouřky, spojené s deštěm a poryvy větru, které nedopřály našim hasičům poklidný spánek. Těsně po půlnoci byli naši hasiči 15.7. povoláni do obce Břestek, kde bylo potřeba odstranit nahnutý strom, který spadl při silném větru na rodinný domek. Na místo vyjely dva zásahové vozy - Renault (s pěti hasiči) a požární plošina (s tříčlennou posádkou). Zásah trval až do časných ranních hodin.

obrázek
obrázek

Velmi krušným měsícem byl srpen, kdy během necelých tří týdnů museli naši hasiči vyjíždět hned šestkrát. Nejprve byl 6.8. v 10:26 nahlášen požár průmyslové budovy ve Starém Městě, kde došlo k požáru střechy. Dělníci zde pokládali lepenku a při nahřívání došlo k požáru dřevěné konstrukce. Na místo zásahu vyjeli profesionální hasiči z Uherského Hradiště, dobrovolní hasiči ze Starého Města a také 10 našich hasičů ve dvou zásahových vozech.

obrázek

Den nato došlo těsně před půlnocí k požáru chaty v Míkovicích. Spolu s profesionály z Uherského Hradiště a dobrovolnými hasiči z Míkovic zasahovalo také deset našich hasičů.

O týden později byli naši hasiči zavoláni k dopravní nehodě, která se stala v Kunovicích u koupaliště. Došlo ke střetu osobního automobilu s cyklistou. Automobil havaroval do potoka a bylo nutno zajistit vozidlo proti požáru a úniku provozních kapalin a také následné čištění vozovky. K nehodě z Kunovic vyjelo jedno zásahové vozidlo Renault se čtyřmi hasiči.

O den později vypukl požár střechy stolařské dílny v Ostrožské Nové Vsi. Kunovičtí hasiči byli zavoláni těsně po třetí hodině noční a k požáru vyjela dvě zásahová vozidla s 11 hasiči. K požáru vyjeli také profesionální hasiči z Uherského Hradiště a jednotky SDH Ostrožská Nová Ves a Uherský Ostroh. Šetřením se později zjistilo, že byl požár zapálen úmyslně.

Ani v neděli 23. srpna, kdy náš sbor pořádal na Bělince soutěž, neměli naši hasiči klid. Dopoledne v 10:40 hod. byl nahlášen požár bytu v Kunovicích. Šlo o požár kuchyně ve 2. patře panelového domu, kde se z pečícího hrnce rozšířil požár na odsavač par a kuchyňskou linku. Spolu s profesionálními hasiči z Uherského Hradiště vyjela k požáru z Kunovic dvě zásahová vozidla s celkovým počtem 12 hasičů.

Neuběhlo ani 24 hodin a došlo k požáru odpadu v Ostrožské Nové Vsi. Tento zatím poslední požár ze dne 24.8., který má zřejmě sovislost s požárem ze dne 15.srpna, vypukl vedle stolařské dílny krátce po třetí hodině v noci. Z Kunovic na místo požáru vyjela dvě zásahová vozidla s 10 hasiči.

obrázek
obrázek


 

* 2009-04-08: Tři požáry behěm pěti dní zaměstnaly i kunovické hasiče
obrázek

V rozmezí pěti dnů museli naši hasiči zasahovat hned u tří požárů. Nejprve šlo o požár rodinného domu v Mařaticích, za další tři dny došlo k požáru zemědělského přístavku v Hluku a zatím posledním byl rozsáhlý požár lesního porostu v Buchlovicích....více informací


Nejprve zakokrhal červený kohout 4. dubna 2009 v Mařaticích. Šlo o požár dětského pokoje, který zpozoroval syn majitelů domu. Spolu s matkou vypli v domě elektrický proud a začali požár hasit pomocí kbelíků s vodou, což zabránilo dalšímu výraznějšímu šíření ohně.
K požáru vyjely dvě cisterny profesionálních hasičů z Uherského Hradiště a také JSDH z Kunovic a Mařatic. Hasiči byli na místě zásahu do pěti minut, pronikli do zakouřeného domu, požár dohasili a odvětrali místnosti v obytné části domu.
Z vyšetřování vyplynulo, že vznik požáru zapříčinila závada na elektroinstalaci. Škoda byla vyčíslena na 10000,- Kč. Ovšem včasným zásahem majitelů a hasičů se podařilo zachránit majetek za více než 1 milion korun.

V úterý 7. dubna 2009 došlo k dalšímu požáru, tentokrát se jednalo o požár zemědělského přístavku v Hluku. Na místo zásahu vyjeli profesionální hasiči z Uherského Hradiště s jednou cisternou a autmobilovým žebříkem a také jednotky dobrovolných hasičů z Kunovic, Hluku, Vlčnova a Nivnice. Při příjezdu hasičů byl již celý přístavek v plamenech, a tak byli hasiči nuceni rozvinout větší množství vodních proudů. Požár byl lokalizován po 30 minutách a zlikvidován za 2 hodiny.
Došlo ke zničení především uskladněné zemědělské techniky, palivového dříví a krmiva. Jako možná příčina požáru se jeví nedbalost seniora, který poblíž spaloval větve ze stromu, a vlivem větru došlo k rozšíření plamenů až k dřevěnému přístavku.

Již následující den odpoledne došlo k požáru nízkého lesního porostu u Smraďavky. Na místo zásahu vyjeli opět profesionální hasiči z Uherského Hradiště se dvěma cisternami a JSDH z Kunovic, Buchlovic, Babic a Nedakonic. Komplikovaný byl především samotný přístup hasičské techniky k místu požáru, část cesty museli jít hasiči dokonce pěšky.
Dobrovolní hasiči zajišťovali především kyvadlovou dovážku vody z Buchlovic. Požár byl lokalizován přibližně po jedné hodině a celková likvidace trvala necelé tři hodiny.
Při šetření nebylo zatím vyloučeno ani úmyslné nebo nedbalostní jednání.

obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek

 

* 2009-02-09: Požár zahradní chaty
obrázek

V pondělí 9. února byl v 21:06 hod. nahlášen požár zahradní chaty v obci Podolí. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Uherského Hradiště se dvěma cisternami, které posílily jednotky SDH z Kunovic a z Vlčnova....více informací


Z Kunovic vyjelo na místo požáru osm hasičů se dvěma zásahovými vozy. V době příjezdu hasičů byla již celá chatka v plamenech a hrozilo rozšíření požáru na Mateřskou školu. Pomocí dvou proudů C byl požár lokalizován a přibližně po dvou hodinách zlikvidován. Hasiči z Uherského Hradiště ještě pomocí termokamery dohledávali skrytá ohniska v podlaze chaty a ta byla rozebrána a dohašena. Celý zásah trval přibližně 2,5 hodiny.
Příčinou vzniku požáru byla pravděpodobně malá kamna, ve kterých si uživatelé přitápěli.

obrázek
obrázek
obrázek
obrázek

 

* 2009-01-09: V období zimních svátků se zapotili i Kunovičtí hasiči
obrázek

Letošní Vánoce byly pro naše hasiče, spíše než svátky klidu a míru, obdobím několika náročných zásahů. Během dvou týdnů museli zasahovat hned u čtyř požárů....více informacíJako první zakokrhal červený kohout 20. prosince 2008 v uherskohradišťském komplexu bývalých kasáren. Kunovičtí hasiči vyjeli k požáru poté, co byl ve 21:13 vyhlášen poplach. V době jejich příjezdu byl již v plamenech objekt bývalé jídelny, určený k rekonstrukci. Vzhledem k rozsahu požáru vyhlásili hasiči druhý stupeň ohrožení. Požár byl dohašen až ve dvě hodiny po půlnoci. Šlo o obtížný zásah, který kladl velké nároky jak na zasahující hasiče, tak i na hasičskou techniku.
Jen z Kunovic vyjela k místu zásahu 4 vozidla:
CAS Renault Midlum s posádkou ve složení: Zbyněk Vávra, Jiří Kohutič ml., Lukáš Nemrava, Libor Vaškůj, Vít Kozelek, Jan Zálešák.
Liaz CAS 101 s posádkou ve složení: Radek Rychtárech, Jaroslav Nemrava, Bronislav Kozelek, Radim Zimek.
Požární plošina PP 20 s posádkou ve složení: Viktor Urban, Jiří Kohutič st.
Ford Tranzit s posádkou ve složení: Marek Junaštík, Zdeněk Kozelek.

Zásah byl fyzicky velmi náročný, neboť byli hasiči nuceni používat dýchací techniku a pohybovat se v poměrně velkých výškách. Kromě profesionálních hasičů z Uherského Hradiště se spolu s našimi hasiči na zásahu podílely také jednotky z Bílovic, Babic, Nedakonic a hasiči z firmy Mesit.
Škoda byla odhadnuta na půl milionu korun a jako nejpravděpodobnější varianta se jeví, že požár způsobili bezdomovci.

obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek


K dalšímu zásahu byli naši hasiči povoláni dne 29. prosince 2008 v 19:46. V tomto případě šlo o požár střechy hospodářského stavení, který způsobil výbuch nahromaděného plynu.
K místu požáru vyjeli profesionální hasiči z Uherského Hradiště se dvěma zásahovými vozy a také naši hasiči, kteří vyjeli se dvěma zásahovými vozy:
CAS Renault Midlum s posádkou: Zbyněk Vávra, Bronislav Kozelek, Jiří Kohutič ml., Marek Junaštík, Lukáš Nemrava, Vít Kozelek.
CAS Liaz 101 s posádkou: Jaroslav Nemrava, Radek Rychtárech, František Bartoň a Jiří Kohutič st.
Jednalo se opět o náročný zásah, při kterém musela být použita dýchací a osvětlovací technika. Mezi úkoly našich hasičů patřilo mimo jiné rozebírání konstrukcí domu a doplňování vody do CAS HZS. Požár byl lokalizován po půl hodině a uhasit se jej podařilo po dvou hodinách. Vyšetřovatel zjistil, že došlo k úniku plynu do místnosti letní kuchyně a následnému výbuchu plynu při rozsvícení světla. Exploze prorazila díru do stropu a plameny vyšlehly až na půdu se senem. Požár způsobil škody za 300000 Kč.

obrázek obrázek


Ke třetímu požáru došlo v neděli 4. ledna 2009 brzy ráno. Již před šestou hodinou ranní byli hasiči povoláni k požáru domu v Uherském Hradišti.
Na místo vyjeli opět profesionální hasiči z Uherského Hradiště se dvěma cisternami a opět i jednotka sboru dobrovolných hasičů z Kunovic. Už při příjezdu hasičů byl vidět silný požár, který zasáhl celou stavbu montovaných obytných buněk. Požár se jim podařilo lokalizovat po půl hodině intenzivního hašení. Likvidaci požáru komplikoval také silný mráz, který způsobil namrznutí vozovky a silnice tak musela být posypána. Po uhašení plamenů hasiči zničené buňky rozebrali a požářiště hlídali.
Kunovičtí hasiči zasahovali v tomto složení:
CAS Renault Midlum: Jiří Kohutič ml., Bronislav Kozelek, Vít Kozelek, Lukáš Nemrava, Radek Rychtárech.
Liaz CAS 101: Zbyněk Vávra, Libor Vaškůj, Jiří Kohutič st., Ondřej Hráček, Jaroslav Nemrava, František Bartoň.
Jejich úkolem bylo zejména zajištění dálkové dopravy vody, hašení v dýchací technice, rozebírání konstrukcí a dohledávání skrytých ohnisek.
Při zásahu došlo k jednomu zranění profesionálního hasiče, který byl popálen na ruce. Na místo musela vyjet zdravotnická záchranná služba, která ho ošetřila a odvezla do nemocnice. Podle lékaře šlo o středně těžké zranění.
Při požáru bylo zničeno 8 buněk, dle majitele vznikla škoda přibližně 40.000,- Kč.

obrázek obrázek


Prozatím poslední požár, u kterého zasahovali naši hasiči, vypukl přímo na Tři krále 6. ledna 2009 po desáté hodině dopolední. Nahlášen byl sice požár rodinného domu, na místě ale hasiči zjistili, že se jedná o hořící hromadu uskladněného palivového dříví. Příčinou požáru byl žhavý popel, který se vznítil v blízko stojící plastové popelnici. Hlavními úkoly našich hasičů bylo rozebrání hromady dřeva a dohledání skrytých ohnisek.
Kunovičtí hasiči zasahovali se dvěma vozidly:
CAS Renault Midlum: Radek Rychtárech, Libor Vaškůj, Marek Junaštík.
Liaz CAS 101: Jiří Kohutič st., Bronislav Kozelek, Jan Zálešák.

(foto zdroj: www.hzs-zlkraje.cz)

 

* 2008-05-02: Požár seníku v Míkovicích
obrázek

Přestože měli hasiči z Kunovic v plánu věnovat páteční odpoledne přípravám víkendových soutěží, jejich záměr narušil signál k výjezdu, který zazněl před šestou hodinou večer. Kunovičtí hasiči byli společně s jednotkou profesionálních hasičů z Uherského Hradiště a jednotkou SDH Míkovice povoláni k hořící slámě, uskladněné ve velkokapacitním seníku u obce Míkovice.


...více informací


Vzhledem k rozsahu požáru se hasiči už ani nesnažili požár uhasit, jen bránili jeho rozšíření do okolí.
Po dvou hodinách byli hasiči z Kunovic vystřídáni jednotkou SDH Ostrožská Nová Ves a vrátili se na základnu. Požár poté dohoříval do sobotních ranních hodin za dohledu hasičů z Míkovic.

Fotografie
obrázek
obrázek

(foto zdroj: www.hzs-zlkraje.cz)

 

Starší zásahy
Webmaster: Radek Filípek
©2018