Historie hasičského sboru:

historický vůz

První organizovaná obrana člověka před požáry vznikla již ve středověkých válečných dobách, protože strategie války je zapalování objektů a vrhání zápalných prostředků na města a obytné objekty. Vlastní hasičská činnost byla povinností všech obyvatel. Velmi časté požáry trápívaly také obyvatele Kunovic, kdy padlo za oběť ohnivým plamenům mnoho obytných a hospodářských stavení. Třeba v roce 1803 při velkém požáru uhořelo 6 obyvatel Kunovic, v roce 1828 lehlo popelem 260 obytných domů. V roce 1880 Ve Strhanci lehlo popelem 10 domů, při likvidaci tohoto požáru již zasahovali také naši hasiči. Za oběť plamenům padl prý také kunovický zámek. Dobrovolní hasiči z Kunovic údajně zasahovali již v roce 1873.

V dnešní době je starostou sboru pan Zbyněk Vávra.
Velitel SDH

Jak již vyplynulo z předchozího textu, Sbor dobrovolných hasičů v Kunovicích má letitou tradici. Pokud se chcete dozvědět více o bohaté historii našeho sboru, klikněte na obrázek hasičské kroniky:

Hasičská kronika

Zajímá vás co se psalo o Vašem sboru v roce 1898? Stačí si vybrat některý z níže uvedených sborů a nahlédnete do části Jubilejního spisu Hasičské kroniky, kterou v roce 1898 sepsal a upravil pan Titus Krška, starosta Č.Ú.J.H. mar. Moravského.

Sbor hasičský v Bílovicích

SDH Bílovice