SDH KUNOVICE

Archiv článků - rok 2008:


* 2008-12-20: PF 2009
obrázek

Již jen několik dní zbývá do konce roku 2008, a tak Vám i Vašim blízkým přejeme příjemné prožití svátků vánočních, hodně štěstí, zdraví, mnoho úspěchů a pohodu v novém roce 2009.


 

* 2008-12-02: Pozvánka na bowling
obrázek

Blíží se nám konec roku, a tak by výbor SDH rád poděkoval všem, kteří pomohli zdárnému chodu sboru. Rádi bychom navázali na tradici dřívějších kuželkových turnajů, proto jsou všichni členové sboru zváni ne ke kuželkám, ale na bowling v Kunovicích na křižovatce, a to v pátek 5. prosince od 20:00 hod.

Těšíme se na hojnou účast.

 

* 2008-11-02: Pozvánka na setkání rodičů Mladých hasičů s výborem SDH
obrázek

Výbor SDH Kunovice si dovoluje pozvat rodiče Mladých hasičů na společné setkání, které se bude konat ve čtvrtek 20. listopadu od 18:30 hod. v sále hasičské zbrojnice. Hlavním tématem bude diskuze ohledně dalšího působení kroužku Mladých hasičů. Vítány budou jakékoliv připomínky a návrhy na zlepšení.
Na všechny rodiče se těší výbor SDH Kunovice.

 

* 2008-10-03: Setkání Zasloužilých hasičů Zlínského kraje v Kunovicích
obrázek

Začátkem měsíce října se v Kunovicích uskutečnilo VI. Setkání zasloužilých hasičů Zlínského kraje. V kulturním zařízení "Pálenice", kde se setkání pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše a starosty města Kunovice Ing. Jiřího Vařechy konalo, se sešlo téměř 50 funkcionářů.

...více informací o setkáníAkce se zúčastnilo mnoho významných hostů, mimo jiné ředitelka Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Jarmila Čičmancová, Václav Holásek - starosta OSH ČMS UH, Josef Dvořáček - předseda Klubu funkcionářů zasloužilých hasičů Uherskohradišťska, Josef Krajča - starosta krajského sdružení hasičů Zlínského kraje a starosta OSH Vsetín a další. Setkání se zúčastnil i starosta města Kunovice Ing. Jiří Vařecha. SDH Kunovice na setkání zastupovali Tomáš Bartoň (starosta SDH Kunovice) a František Jedovnický, který se jako jediný člen SDH Kunovice může pyšnit titulem Zasloužilý hasič.
Zasloužilí hasiči si nejprve prohlédli hasičskou zbrojnici, kde ocenili nejen současnou hasičskou techniku, ale také historické předměty sboru a kroniky. Poté bylo pro všechny připraveno posezení na Pálenici.

Zasloužilí hasiči Zlínského kraje na společné fotografii:
Zasloužilí hasiči - Kunovice 2008


Josef Krajča (starosta KSH ZLK a zároveň starosta OSH Vsetín) a Tomáš Bartoň (starosta SDH Kunovice):
Zasloužilí hasiči - Kunovice 2008

A co znamená titul zasloužilý hasič?
Titul zasloužilý hasič je nejvyšší vyznamenání dobrovolných hasičů. Uděluje se jen těm členům, kteří svou celoživotní prací přispěli k rozvoji dobrovolného hasičstva, a to při dodržení délky 35 let členství a dovršení 60 let věku. Při předání titulu je člen zapsán do Pamětní knihy Zasloužilých hasičů. Při udělení dostane hasič diplom a medaili (viz následující obrázek).

Zasloužilí hasiči - medaile


Všechny fotografie z akce naleznete v sekci: Fotogalerie 

* 2008-09-25: Výlet Mladých hasičů do ZOO Lešná
obrázek

O tom, že se činnost hasičského kroužku nesestává jenom z tréninků a souteží, se Mladí hasiči přesvědčili začátkem srpna, kdy společně se svou vedoucí zavítali do vyhlášené ZOO Lešná.

Jak si děti výlet užily, si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

 

* 2008-09-13: Závěr sezóny družstva žen
obrázek

Na rozdíl od mužského kolektivu se ženské družstvo zapojilo do Velké ceny okresu Uherské Hradiště v požárním útoku a po celou sezónu si vedlo velmi dobře. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně mladý kolektiv, lze výsledky tohoto družstva pokládat jednoznačně za úspěch.
V závěrečném hodnocení Velké ceny zůstalo naše družstvo žen těsně pod stupni vítězů a obsadilo 4. místo.

Přestože na pomyslné medaile naše ženy nedosáhly, umožnilo jim toto umístění předvést své kvality na soutěži "O putovní pohár hejtmana Zlínského kraje" ve Vrběticích. I zde předvedly, že se s nimi musí i nadále počítat jako s velmi silným družstvem, když svým časem 22:59 s uzavřely první polovinu výsledkové listiny, v níž bylo zapsáno 16 družstev.

Ženskému družstvu k jejich úspěchu gratulujeme a přejeme hodně úspěchů do dalších sezón.


 

* 2008-08-30: Výsledky soutěže "O pohár Slovácka"
obrázek

V sobotu 23. srpna 2008 se konal jubilejní 30. ročník soutěže v požárním útoku hasičů "O pohár Slovácka". Celkem se soutěže zúčastnilo 15 družstev mužů, mezi kterými nechyběl ani soutěžní tým mužů z našeho družebního sboru DPZ Svinná, a 11 družstev žen.

...více informacíStejně jako v loňském ročníku této soutěže putoval pohár v kategorii mužů do Vések, které zvítězily s časem 17:38s těsně před družstvem z Vrbětic (17:40s) a třetím Kněžpolem (18:33s). Družstvo mužů domácích Kunovic svůj útok nedokončilo po problémech na rozdělovači a na pravém proudu a v celkovém pořadí se dělilo o 12 místo s dalšími 4 soutěžními družstvy.
V kategorii žen zvládlo nejlépe svůj útok družstvo žen z Velkého Ořechova (19:23s), druhé skončily Děžerice ze Slovenska (20:11s) a třetí Tupesy, které dokončily útok v čase 20,66s. Skvěle si vedlo i domácí družstvo žen, které skončilo těsně pod stupni vítězů na 4. místě, s časem 20,95s.
Po skončení soutěže měli ukázat své dovednosti i naší Mladí hasiči. Bohužel nepříznivé počasí dovolilo předvést svůj požární útok jen starším žákům a na mladší žáky se již nedostalo, což byla velká škoda, protože se jim celý rok velmi dařilo a určitě měli co ukázat.

Věříme, že se Vám soutěž líbila, a že se na hřišti Bělinka opět příští rok setkáme, tentokrát na jaře na soutěži "O pohár Kunovic".


Výsledková listina: vls.pdf


Fotografie ze soutěže v sekci: Fotogalerie


 

* 2008-08-08: Pozvánka na soutěž "O putovní pohár Slovácka"
obrázek

V sobotu 23.srpna 2008 se bude konat na hasičském cvičišti Bělinka v Kunovicích jubilejní 30. ročník soutěže v požárním útoku hasičů "O putovní pohár Slovácka", která je započítána do Velké ceny okresu Uherské Hradiště.
Vzhledem k tomu, že se jedná o jubilejní 30. ročník, je po skončení soutěže pro účastníky i diváky připravena večerní zábava s hudebním programem do pozdních nočních hodin. Občerstvení bude samozřejmě zajištěno.

Pro bližší informace si mužete stáhnout propozice soutěže:
propozice08b.pdf
Pro úplnost také uvádíme propozice Velké ceny OSH ČMS 2008 okresu Uherské Hradiště:
propoziceUH.pdf

 

* 2008-07-05: Úspěchy Mladých hasičů ve hře Plamen
obrázek

V posledních týdnech skončilo letošní kolo hry Plamen, proto je na čase rekapitulovat výsledky sezony našich Mladých hasičů.
Vzhledem k tomu, že tým mladších žáků začal trénovat společně až letošní sezonu, bylo jejich celkové umístění více než příjemným překvapením. V poměrně velké konkurenci obsadili celkově 4. místo a ke třetímu místu jim chyběl jen krůček, když je v tuhém souboji předstihlo družstvo ze Šumic.
Také pro starší žáky byla uplynulá sezona poměrně úspěšná. I pro ně byla letošní sezona první, kdy se plnohodnotně zapojili do hry Plamen. V loňské sezoně si pouze "vyzkoušeli" atmosféru několika závodů. Letos na nakonec v celkovém pořadí umístili na slušném sedmém místě.

Oběma družstvům k dosaženým výsledkům blahopřejeme a přejeme jim ještě mnoho vydařených sezon.

Jak vypadá příprava Mladých hasičů na soutěže se můžete podívat zde: foto, video. Fotografie ze soutěží můžete shlédnout zde a video zde.

 

* 2008-05-26: Činnost Mladých hasičů
obrázek

Družstvům Mladých hasičů se v poslední době na rozdíl od jejich dospělých kolegů stále daří. Jak probíhá jejich příprava a schůzky na hasičské zbrojnici, se můžete podívat v sekci Fotogalerie.

O tom, že se připravují opravdu poctivě, svědčí i to, že se na soutěži ve Vlčnově, kde se dne 17.5.2008 konalo Okresní kolo hry Plamen, umístili mladší žáci na výborném 3. místě. Po prvních dvou částech byli v průběžném pořadí dokonce první, když jim nestačil ani favorizovaný domácí tým z Vlčnova.

K tomuto úspěchu jim gratulujeme a přejeme i do budoucna mnoho úspěchů.


 

* 2008-05-05: Hasičský víkend v Kunovicích
obrázek

V sobotu 3.5. a v neděli 4.5.2008 zažily Kunovice hned dvě významné akce, pořádané místními hasiči. Po celou sobotu a v neděli dopoledne se konal dlouho plánovaný a všemi očekávaný Hasičský trojboj, pořádaný JSDH a v neděli odpoledne na něj navázala soutěž O pohár města Kunovice, první soutěž nového ročníku Velké ceny okresu Uh. Hradiště, kterou už tradičně pořádá SDH Kunovice.

...více informacíPřestože Hasičský trojboj přilákal méně diváků, než se očekávalo, soutěž nabídla mnoho zajímavých momentů a i doprovodný program rozhodně stál za shlédnutí. V sobotu dopoledne začala soutěž požárním útokem s nástřikovými terči s objemem 10 l. V této části zvítězilo družstvo profesionálních hasičů z Uh. Hradiště, druzí byli hasiči z SDH Mistřice a za nimi pak SDH Vésky. Družstvo z Kunovic tento útok nesplnilo kvůli pádu a následnému zranění soutěžícího na pravém proudu. Protože rovněž soutěžících nepřijelo tolik, jak bylo původně očekáváno (nakonec soutěžilo pouze 10 družstev mužů), startovalo se nakonec jen z jednoho plata namísto původně zamýšlených dvou.

obrázek
Odpoledne pak na tuto disciplínu navázal útok na sklopné terče. I v této disciplíně zvítězili profesionální hasiči z Uherského hradiště, kteří proto nakonec s přehledem vyhráli celou soutěž. Za nimi se v této disciplíně umístili na druhém místě hasiči z SDH Vésky a na třetím místě SDH Vrbětice. Hasiči z Kunovic tentokrát uspěli a útok dokončili, ale vzhledem k prvnímu nezdaru jejich čas nebyl započítán.
obrázek
Soutěže se zúčastnili také dvě družstva žen. Bohužel i ženské družstvo Kunovic provázely zdravotní problémy, a tak skončilo na druhém místě.
Obě části soutěže byly doprovázeny bohatým doprovodným programem. Pro děti byla připravena velká spousta různých her, o což se zasloužili zejména Mladí hasiči, zájemci si mohli prohlédnou vystavenou moderní techniku, která se dnes používá při zásazích, a bylo možno vidět při několika příležitostech také historickou techniku, a to dokonce v akci, jak předvedli například luhačovičtí hasiči se svojí tatrovkou. Zajímavým zpestřením byla rovněž ukázka zásahu upraveného „hasičského“ trabantu, který předvedli hasiči se slovenské Cerové.
V průběhu dne pak předvedli kunovičtí hasiči ve spolupráci s profesionálními hasiči z Uherského Hradiště ukázku vyprošťování osob z automobilu a hašení hořícího osobního vozu.

obrázek
Nedělní dopoledne bylo ve znamení individuální soutěže Železný hasič. Šlo v postatě o velmi náročnou překážkovou dráhu, kterou museli přihlášení účastníci absolvovat ve zhruba 30-kilovém dýchacím přístroji. Proto také bylo při přihlášení do tohoto závodu nutné prokázat se osvědčením o prodělané lékařské prohlídce a osvědčením, opravňujícím používat dýchací přístroj. Soutěž se skládala ze sedmi disciplín. Nejprve musel závodník vylézt po žebřících na lešení, kam posléze vytáhl dvě na laně zavěšené hadice „B“. Potom přeběhl ke stanovišti odkud musel utíkat se dvěma proudnicemi, ke kterým byly připojeny dvě hadice „C“. Pak následovalo překonání bariéry a 60 úderů těžkým kladivem. Následně musel soutěžící odnést několik desítek metrů dva 25-kilové barely, poté překonat okno a do cíle dovléct figurínu v životní velikosti.

obrázek
Odpoledne proběhla soutěž O pohár města Kunovice. Na rozdíl od Hasičského trojboje byl počet soutěžních družstev zcela podle očekávání. Zúčastnilo se 22 družstev mužů a 8 družstev žen. Disciplinou byl klasický útok na sklopné terče, se kterým si v kategorii mužů nejlépe poradilo družstvo SDH Vrbětice s časem 17:63 s. Na druhém místě se umístili hasiči z SDH Mistřice (18:08 s), třetí byl SDH Velký Ořechov „B“ (18:15 s), čtvrtí hasiči z Vések (18:26 s) a páté SDH velký Ořechov „A“ (18:27 s.). Hasiči z Kunovic se umístili na 16. místě s časem 22:60 s.
V ženské kategorii vyhrálo družstvo žen z SDH Vlčnov A (20:73 s), druhé místo obsadily hasičky z SDH Březolupy (21:94 s) a třetí skončily ženy z SDH Kuželov (23:95 s). Družstvo domácích žen nakonec obsadilo 6. příčku.

obrázek
Obě soutěže nabídly velmi zajímavý zážitek, který naštěstí nezkazilo ani počasí, proto snad budou pro všechny zúčastněné příjemnou vzpomínkou.

Výsledkovou listinu z nedělní soutěže můžete stáhnout zde: vl08a.pdfFotografie ze soutěže najdete v sekci: Fotogalerie


 

* 2008-05-02: Požár seníku v Míkovicích
obrázek

Přestože měli hasiči z Kunovic v plánu věnovat páteční odpoledne přípravám víkendových soutěží, jejich záměr narušil signál k výjezdu, který zazněl před šestou hodinou večer. Kunovičtí hasiči byli společně s jednotkou profesionálních hasičů z Uherského Hradiště a jednotkou SDH Míkovice povoláni k hořící slámě, uskladněné ve velkokapacitním seníku u obce Míkovice.


Více informací v sekci: Zásahová jednotka / Zásahy

 

* 2008-04-03: Československý hasičský trojboj
obrázek

První víkend v květnu se pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše a starosty města Kunovice Jiřího Vařechy uskuteční "Československý hasičský trojboj". Trojboj se bude konat 3. a 4. května v areálu letiště v Kunovicích; v neděli 4.5. na něj pak od 13:00 naváže soutěž v požárním útoku, která se započítává do VC okresu UH.
Těšit se můžete například na ukázky hašení automobilu, vyproštění osob při dopravní nehodě, moderní, ale i historickou hasičskou techniku, různé soutěže pro děti a mnoho dalšího.

Více informací naleznete v propozicích trojboje: trojboj08.pdf

Pozvánka na trojboj...obrázek
obrázek

 

* 2008-03-30: Velká cena OSH ČMS UH 2008
obrázek

I v roce 2008 bude soutěžní tým našich hasičů zapsán do Velké ceny OSH ČMS okresu Uherské Hradiště. Cílem by mělo být vylepšení konečného pořadí z loňské sezóny, kdy tým skončil až na 9. místě, a alespoň zopakování umístění z předloňské sezóny (kdy tým mužů obsadil 6. příčku).
Do sekce soutěže byl dále umístěn rozpis soutěží zařazených do Velké ceny UH, a také propozice VC OSH ČMS UH 2008.

První letošní soutěž, která se započítává do VC UH, pořádá tradičně sbor dobrovolných hasičů v Kunovicích. Soutěž se bude konat první květnovou neděli 4.5.2008 v areálu letiště v Kunovicích (začátek v 13:00 hod.), a naváže tak na dvoudenní mezinárodní soutěž "Československý hasičský trojboj", která bude probíhat v sobotu i v neděli. O této soutěži přineseme v nejbližších dnech podrobné informace.


 

* 2008-03-10: Fotografie z posledních zásahů
obrázek

Nyní si můžete prohlédnout fotografie z posledních zásahů, které pořídili sami kunovičtí hasiči. Jde o výjezd k požáru stohu ve Starém Městě, dále hašení požáru motorestu Samota a zásahy v souvislosti s řáděním vichřice Emma.


Více informací v sekci: Zásahová jednotka / Zásahy

 

* 2008-03-01: Vichřice Emma zaměstnala i kunovické hasiče
obrázek

Nad územím naší republiky se v minulých dnech přehnala silná vichřice, nesoucí název Emma, a tak jako i v jiných částech země přinesla našim hasičům mnoho práce navíc. Konkrétně naši hasiči vyjížděli během prvního březnového dne ke třem zásahům.

Ve 12:17 hod. vyjížděli ke spadenému stromu u Abrhámovy cihelny, hned na to byli povoláni k poškozené střeše kunovické sportovní haly a k poslednímu výjezdu vyrazili v 16:01 hod., kdy místní obyvatele ohrožovaly spadené dráty elektrického vedení na ulici Farská.


Více informací v sekci: Zásahová jednotka / Zásahy

 

* 2008-02-24: Požární hlásič zachránil majetek za 7 milionů
obrázek

V neděli 24. února byl v 10:34 nahlášen požár střechy motorestu u Buchlovic. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Uherského Hradiště se dvěma cisternami a automobilovým žebříkem, které dále posílily jednotky SDH z Kunovic a Buchlovic, a také velící důstojník směny ze Zlína.

Hasiči z Kunovic, pro které to byl ten den již druhý zásah, vyjeli na místo zásahu se dvěma vozidly - CAS Renault Midlum a požární plošinou. Na hasičské zbrojnici v Kunovicích pak zůstala v záloze CAS 101.


Více informací v sekci: Zásahová jednotka / Zásahy

 

* 2008-01-13: Výroční valná hromada SDH Kunovice
obrázek

V neděli 13. ledna 2008 se v sále hasičské zbrojnice konala Výroční valná hromada Sboru dobrovolných hasičů v Kunovicích. Během valné hromady byli členové sboru seznámeni s činností a s hospodařením sboru, s výsledky soutěžního družstva mužů i žen a také s činností našich mladých hasičů v uplynulém roce 2007.


... Zpráva o činnosti SDH od starosty Tomáše BartoněV dávných dobách, ještě když o hasičích nemohlo být ani uvažováno, natož aby byli jako takoví, se mezi lidmi zakořenil dobrý zvyk – scházet se spolu při nejrůznějších příležitostech, hodnotit své počínání a radit se o tom, co nového by mohli dále udělat.
Je pravda, že tyto doby jsou již nenávratně pryč. Osobně se však domnívám, že něco dobrého z nich zůstalo. Ano, především to dobré, co my hasiči praktikujeme, a předpokládám, že budeme praktikovat i nadále. Dnes tomu honosněji dáváme nejrůznější názvy, jako např: sjezdy, valné hromady a nevím co ještě. Ať je to jakkoliv, ať to nazýváme tak, či onak, jedno je jisté. Scházíme se, abychom dokázali, že jsme velká rodina hasičů, kteří ví co chtějí, kteří jsou si vědomi toho, že může přijít i okamžik, kdy musíme riskovat, a že může přijít i okamžik, kdy budeme v nebezpečí života, a to pro záchranu jiných.
Jeden moudrý filozof už dávno pronesl, že hodnota člověka se neměří podle toho, co má, jak vypadá, nebo jakou má moc. Hodnota člověka je v něčem jiném. Je v tom, jak dokáže žít se svým okolím, jak se dokáže chovat k jiným a jak si váží jiného. Ano vážené sestry a bratři. Jak si dokážeme vážit jiného.
Vždyť nás to již samo navádí na část našeho hesla “Bližnímu ku pomoci“.
Troufám si říci, že hasiči si toho jiného váží velmi. Jinak by ani nemohli plnit své poslání, a to je pomoci vždy, kdy to je třeba, bez ohledu na možné následky.
V dnešní době globalizace se veškeré světové dění dotýká a odráží i v našem životě a našem sboru. Dopad mají ekonomické rozhodnutí vlády, vývoj inflace a cen, změny systému poskytování dotací ze státního rozpočtu a v návaznosti na ně změny právního řádu, případně další opatření vlády České republiky.
Máme-li účinně reagovat na uvedené celoplošné vlivy, musíme přehodnotit také některé vnitřní funkce a praktické činnosti v našem sboru, především přístup nás všech. Jedině změnou přístupu plnění úkolů každého z nás máme šanci v dalším období zodpovědně pokračovat v tradici našich předků, abychom pak mohli předstoupit před naše následovníky a předat jim fungující sbor.


A nyní již k samotné činnosti sboru a výboru:

K dnešnímu dni má náš sbor 68 členů z toho 15 žen. Velkou část členské základny doplnila také mládež, ze které věřím vyroste za několik let spousta vytrvalých a ochotných hasičů.
Výbor se sešel celkem 11-krát a pokaždé byl usnášeníschopný.
Výbor pracoval ve složení:
- Tomáš Bartoň
- Martin Hapák
- Zbyněk Vávra
- Ondřej Hráček
- František Bartoň
- Ivan Zimek.

Bohužel se nám stále nepodařilo obsadit místo jednatele a doufám, že se z našich řad ještě najde někdo, kdo tuhle nepopulární funkci zastane. Velkou radostí pro výbor, ale také jistě pro celou členskou základnu, je a určitě bude, že se obnovila družstva mládeže, a to v počtech, jaké jsme ani nepředpokládali. Buďme hrdi na to, že naše řady omládly, a snažme se těmto mladým hasičům poskytnou co nejlepší zázemí - vždyť jsou to naši pokračovatelé.
Také mi dovolte zmínit, že v roce 2007 náš sbor oslavil 20. let společného trvání spolupráce s naší družební organizací přátel ve Svinné. Je krasné, jak dvě organizace, každá z jiné republiky, jsou schopny přetrvat různá období a spolu řešit různé problémy. Touto cestou bych chtěl poděkovat všem zakládajícím členům, jak ze strany Kunovic, tak ze strany Svinné.
Dále mi dovolte poděkovat Městskému úřadu v čele se starostou Ing. Jiřím Vařechou a místostarostkou pí. Mgr Ivanou Majíčkovou za finanční podporu nejen pro činnost mladých hasičů, ale i další, důležitou pro chod hasičské zbrojnice. Ještě jednou velké díky.
Díky také patří všem sponzorům, kteří s SDH Kunovice spolupracují. Jedná se o:
Fa- Trefal Milan Jedovnický
Fa- Drogerie Hegerová
Fa- Autobazar Habarta
Fa- MM Cemo p. Máršálek a mnozí další - nerad bych na někoho zapoměl.

Dovolte mi, abych poděkoval všem našim členům výboru, kteří se účinně zapojili do celého dění, jejich rodiným příslušníkům, všem přispívajícím, kteří s námi stále sympatizují. Dále bych rád poděkoval, prostřednictvím jejich zástupců, všech složkám v našem městě, se kterými spolopracujeme, a také všem občanům, kteří vědí, co jsou to hasiči. Přeji Vám v roce 2008 hodně zdraví, lásky, mezilidkých vztahů a úspěchů.

Tomáš Bartoň
starosta SDH Kunovice


Fotografie z VVH: Fotogalerie


 

* 2008-01-01: Pozvánka na Výroční valnou hromadu
obrázek

SDH Kunovice zve své členy na výroční valnou hromadu, která se uskuteční v neděli 13. ledna 2008 v 15:00 hodin v sálu hasičské zbrojnice.


 


Webmaster: Radek Filípek
©2018